Van olyan ismerősöm, aki reggel óta nyilvánosan dühöng a Facebookon, mert ez a tahó Trump győz.
So what?
8 évvel ezelőtt egy fekete liberális fiatalember győzött, akitől fél Amerika rettegett, hogy ahogy a kampányában ígérte, alaposan rendetrak az amerikai politikában, a fél világ pedig reménykedett, hogy az USA kivonul mondjuk egy tucat országból.
Történt is ilyesmi, de nem azonnal, hanem sok-sok év alatt, nem ezer szálon, hanem egy-két területen, és még Guantanamot sem sikerült neki ripsz-ropsz bezárni. Az indokolatlanul, jogtalanul bebörtönzött Shaker Aamer, akit 2015 októberében helyeztek szabadlábra, számonkéri Obamát, hogy mielőtt befejezi 8 éves elnökségi periódusát, legyen szíves teljesíteni egyik legerősebb, legfontosabb választási ígéretét:
"Please watch former Guantánamo prisoner Shaker Aamer urge President Obama to fulfill his promise to close Guantánamo before he leaves office, in a world exclusive video recorded by Close Guantánamo co-founder Andy Worthington on October 11, 2016. "
Az Obama Care az obamai adminisztráció 180%-os energiáját igényelte éveken át, hogy valami, legalább egyvalami megvalósuljon. Másra tényleg nem maradt kraft.
Az amerikai politikai rendszerben az amerikai elnök egy bohóc. Nem volt mindig az, de most bohócszerepre van kárhoztatva. Ha Trump le akarja vinni a nagykorúsági életkort 21 évről 18-ra, ez feltétlenül el fog bukni, mert ilyen ügyekben a Hős Anyák, a Haza Veteránjai, a Máig Élő Űrhajósok meg a mittudoménmilyen szervezetek befolyása visz előre vagy töröl el ügyeket. Gazdasági ügyekben pedig a lobbierő dönt. Nemzetbiztonsági ügyekben a sok tízezresre nőtt apparátusok döntenek, sőt, cselekszenek akár az elnök tudta nélkül. Lásd: NSA, CIA, FBI. Az elnök ott egy félkarú rabló. A legnagyobb demokráciában.
A választási kampány és az elnöki lét két különböző világ. Míg a kampányban mindenki akkorákat mond, amekkorákat csak tud, elnökként ábszolúte nincs teljhatalma. Az elnök szava egyetlen csepp a szavak tengerében. A legnagyobb demokráciában. Ha valaki ott arcoskodik, vagy netán egyeduralomra tör, kíméletlenül bukni fog. A legnagyobb demokráciában.
Lehet azon vitatkozni, hogy a jó-e az USA-nak, hogy az elnök csak egy bohóc, egy kirakati bábu, de ennek a vitának sok értelme nincs. Ilyen a rendszer. Kétlem, hogy Trump rendszerváltó erő lenne.
Egy másik érdekességet is meg szeretnék mutatni. Trump egy rasszista tahó. Akkor hogyan, és miért támogathatja egy bevándorló szilíciumvölgyi meleg informatikus? Erről beszél Peter Thiel, a Paypal alapítója és a Facebook legelső befektetője, dollármilliárdos. Íme egy nézőpont, amiről egyáltalán nem tudsz:
De ő is csalódni fog. Trump nem egy builder, hanem egy bohóc. Ez az én szavazatom. Meglátjuk hamarosan.
UPDATE: Módosítom egy picit a tippemet. Ha Trump első lépése az lesz, hogy kirúgja mondjuk az NSA meg az FBI vezetőit, és újakat jelöl a helyükre, még az is lehet, hogy képes lesz valamit tenni a négy éve alatt - legyen az bármennyire káros. Ha azonban az apparátus marad, ő bohóc marad.
Peter Thiel beszédének leirata:
"Fogadják szeretettel a PayPal társalapítóját, és a Facebook legelső befektetőjét, Peter Thielt!
Jó estét! Peter Thiel vagyok. Cégeket építek, és olyan embereket támogatok, akik új dolgokat hoznak létre, szociális hálóktól elkezdve (itt a Facebookra utal) az űrhajókig (itt pedig haverjára, Elon Muskra és a SpaceX vállalatra). Nem vagyok politikus, és Donald Trump sem az. Ő egy építő. És itt az ideje, hogy újraépítsük Amerikát!
Ahol én dolgozom, a Szilíciumvölgyben, nehéz meglátni, hogyan csúszott félre Amerika. Az én iparágam folyamatosan fejlődik, számítógépek, szoftverek stb., és persze rengeteg pénzt keresünk. De a Szilíciumvölgy egy pici hely. Menj ki Sacramentóba, vagy csak át a hídon Oaklandbe, és már nem látod ugyanazt a fejlődést. Ennyire pici.
A fizetések az egész országban stagnálnak. Az amerikaiak kevesebbet keresnek, mint tíz évvel ezelőtt. Ugyanakkor az egészségügy és a felsőoktatás minden évben egyre drágább. Eközben a Wall Street-i bankárok mindenből képesek pénzügyi lufit fújni, az államkötvényektől Hillary Clinton beszédéig.
A gazdaságunk lerobbant. Ha most engem nézel, jobban érted ezt, mint bármilyen politikus Washington D.C.-ben. Nem ez az az amerikai álom, amire vártunk. Amikor a szüleim Amerikába jöttek, az amerikai álmot itt helyben megtalálták, Clevelandben! Egyévesként hoztak ide, és itt váltam Amerikaivá. Mindenütt volt lehetőség. Az apám mérnöknek tanult a CW Universityn, egy sarokra innen.
Mert 1968-ban a világ High-Tech-fővárosa nem egyetlen város volt. Egész Amerika High Tech volt! Nehéz felidézni, de a kormányzatunk is High Tech volt valaha. Amikor Clevelandbe jöttem, a Defense Research épp az internet alapjait fektette le, az Apollo-program épp akkor készült embert vinni a holdra, Neil Armstrongot, innen, a szomszédos Ohióból.
A jövő határtalannak látszott. De ma, a kormányzatunk be van dögölve. A nukleáris rakétatámaszpontjaink még mindig flopilemezt használnak! A legújabb harcigépeink nem tudnak repülni, ha esik az eső! És az egy kedveskedés, hogy a kormányzati szoftverek gyengén muzsikálnak, mivel az idő jelentős részében egyáltalán nem működnek.
Folyamatos a lecsúszás egy olyan országban, amely véghezvitte a Manhattan-projektet. A Szilíciumvölgyben nem fogadunk el ilyen szintű inkompetenciát, és ezt nem szabad elfogadnunk a kormányunktól sem.
Ahelyett, hogy a Marsot hódítanánk meg, a Közel-Keletet hódítottuk meg. Nem kell látnunk Hillary Clinton törölt emailjait ahhoz, hogy az ő inkompetenciája világos legyen. Kierőszakolt egy háborút Líbiában, ami ma az ISIS kiképzőtábora. Ebben a legfontosabb kérdésben Donald Trumpnak van igaza: itt az ideje a hülye háborúk befejezésének, hisz újra kell építeni az országunkat!
Amikor gyerek voltam, azon ment a vita, hogyan lehet legyőzni a Szovjetúniót. És legyőztük. Most azt mondják, az a legfontosabb, ki melyik mosdót használja. Ez egy elterelő manőver a valóságos problémáinkról. KIT ÉRDEKEL?
Természetesen minden Amerikainak saját egyénisége van. Büszke vagyok arra, hogy meleg vagyok. Büszke vagyok, hogy republikánus vagyok. De mindenek felett büszke vagyok arra, hogy Amerikai vagyok!
Nem teszek úgy, mintha egyetértenék a pártunk összes tervével, de a hamis kulturális csaták csak elterelik a figyelmet a gazdasági visszaesésünkről. És ebben a kérdésben Donald Trumpon kívül senki nem őszinte.
Nemcsak arról kell beszélnünk, hogy kik vagyunk, hanem arról is, hogy honnan jöttünk. Számomra ez Cleveland, és a rózsás jövő, amit ígért. Amikor Donald Trump azt kéri tőlünk, ismét tegyük Amerikát naggyá, nem azt javasolja, hogy térjünk vissza a múltba. Azért verseng, hogy visszavezessen minket a fényes jövőbe. Ma este minden honfitársamat arra kérem, szavazzon Donald Trumpra."
Ennyi.